Θεατρική Παράσταση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Από τα αρχαία χρόνια οι Έλληνες (Αρχαία Αθήνα) είχαν καταλάβει τα θετικά στοιχεία που αποκομίζει κάποιος παρακολουθώντας μια θεατρική παράσταση. Έτσι ο Δήμος της Αθήνας έδινε δωρεάν εισιτήρια για την παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων σε όσους δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα.

Ως εκπαιδευτικοί του σημερινού σχολείου πιστεύουμε και εμείς ότι η παρακολούθηση παιδικών θεατρικών παραστάσεων βοηθά στη σωστή και ολόπλευρη διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Τη σχολική χρονιά που διανύουμε επιλέξαμε ως Σύλλογος Διδασκόντων την παρακολούθηση της παιδικής θεατρικής παράστασης: «Το Αστερόπαιδο» του Όσκαρ Ουάιλντ από τον θίασο «Λώτινος Ήλιος».

Η παράσταση θα δοθεί στο Αμφιθέατρο του Διοικητηρίου της Δράμας την Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019 στις 9.00 π .μ..