Γιορτή τριών Ιεραρχών

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Η εορτή των Τριών Ιεραρχών αποτελεί από φέτος ημέρα αργίας για τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 32 του Σχεδίου Νόμου για το Παν. Δυτικής Αττικής/2-3-2018. Αυτό σημαίνει πως το Σχολείο μας την, Τετάρτη 30 Ιανουαρίου, θα παραμείνει κλειστό.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου, εφαρμόζοντας τις οδηγίες που δίνονται από την εγκύκλιο Αρ. Πρωτ. 11938/ΓΔ4/25-01-2019 του Υπουργείου Παιδείας, την παραμονή της εορτής των Τριών Ιεραρχών (29-01-2019) θα αφιερώσει ένα διδακτικό δίωρο σε εκδηλώσεις για τον εορτασμό της μνήμης των Τριών Ιεραρχών.

Την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου, όπως κάθε χρόνο, θα τελεστεί η Θεία Λειτουργία των Τριών Ιεραρχών στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Ξηροποτάμου. Όσοι από τους μαθητές/τριες επιθυμούν να παραστούν στη Θεία Λειτουργία τιμώντας τους προστάτες Αγίους Πατέρες, μπορούν να μεταβούν, με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων τους, στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου μετά τις 8.30.