ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας, όπως και όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας, θα επαναλειτουργήσει, διά ζώσης, από τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021. Η επαναλειτουργία του θα γίνει με  υποχρεωτική τη χρήση της μάσκας για όλους (μαθητές-εκπαιδευτικούς- γονείς -επισκέπτες) και δύο  self-test την εβδομάδα, υποχρεωτικά, για μαθητές και εκπαιδευτικούς, τα οποία θα πραγματοποιούνται στο σπίτι, την Κυριακή (για τη Δευτέρα) και Τετάρτη (για την Πέμπτη).

Από σήμερα, Τετάρτη 5 Μαΐου έως το Σάββατο 8 Μαΐου, μπορείτε να προμηθευτείτε δωρεάν τα self-test από τα φαρμακεία έχοντας μαζί σας το ΑΜΚΑ του παιδιού σας.

Γονείς/μαθητές και εκπαιδευτικοί δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, καθώς και το αποτέλεσμα του self-test.

Μετά την πραγματοποίηση του self-test για τους μαθητές, εκδίδεται η σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Οι μαθητές φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους όλη την εβδομάδα και την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.

Στην περίπτωση που κάποιος μαθητής δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του στην τάξη, δεν θα γίνεται δεκτός,  θα παραμένει στον ειδικό χώρο που έχει διαμορφωθεί στο σχολείο για την αποφυγή περαιτέρω μετάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, μέχρις ότου οι κηδεμόνες του τον παραλάβουν.

Αν το self-test είναι θετικό, θα εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της ίδιας πλατφόρμας για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapidtest σε δημόσια δομή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία και ευχόμαστε να πάνε όλα καλά!

Το ΦΕΚ για την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων: https://drive.google.com/file/d/1m0Verw1ZslN_Ubxay1MK2eUacoCRWqJI/view?usp=sharing