Bιωματικό εργαστήρι για τα παιδιά του Δημ. Σχ. Ξηροποτάμου από την Ένωση Κυριών Δράμας

Πριν από τρεις περίπου εβδομάδες η  Τράπεζα Τροφίμων της Ένωσης Κυριών Δράμας απηύθυνε κάλεσμα προς τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Δράμας για τη συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης.

Η σχολική μας μονάδα ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα αυτό, ξεκίνησε μία  προσπάθεια συγκέντρωσης τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης με τη βοήθεια γονέων, εκπαιδευτικών  και μαθητών/μαθητριών.

Τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν παραδόθηκαν από τους μαθητές  και τις μαθήτριες της Ε’ τάξης στη Τράπεζα Τροφίμων. Στη συνέχεια τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους όπου στεγάζεται η Ένωση Κυριών Δράμας καθώς και η τράπεζα τροφίμων.  Ενημερώθηκαν για το σπουδαίο έργο που επιτελείται από τους εθελοντές και τις εθελόντριες της Ένωσης και συμμετείχαν και τα ίδια στην διανομή των τροφίμων κάνοντας τον Εθελοντισμό Πράξη.

Ευχαριστούμε τα παιδιά,  τους εκπαιδευτικούς και κυρίως τους γονείς που στήριξαν πρόθυμα την προσπάθεια αυτή.