30 χρόνια “Τα Κακάβια” και συνεχίζουμε…

Αγαπητοί γονείς

Όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε, στο Σχολείο μας εκδίδουμε μία σχολική εφημερίδα με το όνομα: «Τα κακάβια». Η εφημερίδα μας φέτος συμπληρώνει 30 χρόνια από την έκδοση του 1ου τεύχους της.  Έτσι αποφασίσαμε το τεύχος αυτό (Δεκέμβριος 2021) να δημιουργηθεί όπως και τα πρώτα της τεύχη, χειρόγραφα, χωρίς την παρέμβαση ηλεκτρονικών μέσων.

Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί έβαλαν όλο τους το μεράκι και με κόπο δημιούργησαν ένα πολύ όμορφο επετειακό τεύχος. Η εκτύπωση της ολοκληρώθηκε την Τρίτη και την Τετάρτη διανεμήθηκε στα παιδιά σε έντυπη μορφή (δυστυχώς ασπρόμαυρη). Μπορείτε όμως να τη δείτε με όλα της τα χρώματα, στο ειδικό χώρο  που υπάρχει  στην ιστοσελίδα του σχολείου μας όπου θα αναρτηθεί σύντομα. Εκεί μπορείτε να βρείτε και τα παλαιότερα τεύχη της εφημερίδας (όσο σώσαμε) από το 1992 μέχρι και σήμερα. Και ποιος ξέρει …. μπορεί να βρείτε και κάποια από τις δικές σας εργασίες, όταν ήσασταν, αν ήσασταν μαθητές/μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Ξηροποτάμου.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και τους/τις εκπαιδευτικούς που συνεχίζουν μια τόσο όμορφη δράση.

Σας ευχόμαστε καλή ανάγνωση!

Βενέτης Στάικογλου