Βράβειο Εκπαιδευτικού προγράμματος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Με μεγάλη μας χαρά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ1 τμήματος του Σχολείου μας, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Ράιδας Πετσάνη, απέσπασαν το 1ο Βραβείο στον 3ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό με τίτλο «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον» που τελεί υπό την Αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την Unesco, υλοποιείται υπό την εποπτεία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών και υποστηρίζεται από το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας, το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Ποντίων Εκπαιδευτικών.

Το έργο τους έχει τον τίτλο: «Το μεγάλο ταξίδι του Ιππία» και ανήκει στην κατηγορία «Παραμύθι».

Σας υπενθυμίζουμε ότι τα ίδια παιδιά με τη δασκάλα τους έχουν αποσπάσει φέτος το 1ο Βραβείο στην κατηγορία «Διήγημα» με το έργο τους «Τα δάκρυα της Μυρτώς» και στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες».

Πολλά πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και τη δασκάλα τους!

Ο διευθυντής του Σχολείου