Παρακολούθηση Θεατρικής Παράστασης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Από τα αρχαία χρόνια οι Έλληνες (Αρχαία Αθήνα) είχαν καταλάβει τα θετικά στοιχεία που αποκομίζει κάποιος παρακολουθώντας μια θεατρική παράσταση. Έτσι ο Δήμος της Αθήνας έδινε δωρεάν εισιτήρια για την παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων σε όσους δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα.

Ως εκπαιδευτικοί του σημερινού σχολείου πιστεύουμε και εμείς ότι η παρακολούθηση παιδικών θεατρικών παραστάσεων βοηθά στη σωστή και ολόπλευρη διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Τη σχολική χρονιά που διανύουμε επιλέξαμε ως Σύλλογος Διδασκόντων (Αρ, Πράξ. 7/2019-20) την παρακολούθηση της παιδικής θεατρικής παράστασης: «Παραμύθι χωρίς όνομα» της Πηνελόπης Δέλτα από τον θίασο «Λαμπιόνι». Η παράσταση θα δοθεί στην αίθουσα του κινηματογράφου «Ολύμπια» την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019 στις 9.00 π.μ. .