Το πρόγραμμα των δύο τελευταίων ημερών

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε για όσα έχουμε προγραμματίσει, ως Σύλλογος Διδασκόντων, για τις δύο τελευταίες μέρες (Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου και Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου) πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου, τα παιδιά θα έρθουν κανονικά στο Σχολείο στις 8.10 π.μ.. Στις 8.15 θα χτυπήσει το κουδούνι και μετά την προσευχή, θα περάσουν στις αίθουσες όπως κάθε μέρα. Στις 9.00 π. μ. θα ξεκινήσει το «παζαράκι» που ετοιμάζουν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης. Θα περάσουν με τη σειρά οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων (ζητάμε τη στήριξή σας και σας υπενθυμίζουμε ότι γίνεται για φιλανθρωπικό σκοπό). Στις 10.00 π.μ. θα ξεκινήσει η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του Σχολείου μας. Φέτος την έχουν ετοιμάσει και την παρουσιάζουν τα παιδιά της Α’ και Β’ τάξης. Η γιορτή μας είναι ανοικτή σε όλους και είναι ευπρόσδεκτοι όλοι οι γονείς και συγγενείς των μαθητών/τριών μας.

Μετά το τέλος της γιορτής οι μαθητές δε θα αποχωρήσουν, θα περάσουν στις αίθουσες για να συνεχίσουν το πρόγραμμά τους. Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει όπως κάθε μέρα στις 13.15. Το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά ως τις 16.00 μ.μ.

Την Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου, τα  παιδιά θα έρθουν κανονικά στο Σχολείο στις 8.10 π.μ.. Στις 8.15 θα χτυπήσει το κουδούνι. Όλοι οι μαθητές/τριες με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του Σχολείου θα μεταβούν στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Ξηροποτάμου για να παρακολουθήσουν τη Θεία Λειτουργία. Μετά το τέλος της Λειτουργίας θα επιστρέψουν στο Σχολείο. Στις 10.00 π.μ. περίπου, χωρισμένοι σε τρεις ομάδες, θα βγουν στις γειτονίες του χωριού για να πούνε τα «κάλαντα» των Χριστουγέννων (αν ο καιρός το επιτρέψει).

Στις 11.30 π.μ. θα επιστρέψουν στο Σχολείο. Στις 11.45 π.μ. θα περάσουν στις αίθουσες για να συνεχίσουν το πρόγραμμά τους. Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει όπως κάθε μέρα στις 13.15. Το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά ως τις 16.00 μ.μ..

(Τα Σχολεία θα παραμείνουν κλειστά ως την Τρίτη 7 Ιανουαρίου. Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 8 Ιανουαρίου).