Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, o Σύλλογος Διδασκόντων της σχολικής μας μονάδας ακολουθώντας της οδηγίες που δίνονται από το Υπουργείο Παιδείας μέσω του εγγράφου με Αρ. Πρωτ. 154360/Δ5/18-9-2018 για την «5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» αποφασίζει  τον προγραμματισμό και την υλοποίηση αθλητικών δράσεων την Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2018Οι δράσεις αυτές θα υλοποιηθούν από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Αργυρούπολης- Σιταγρών στο δημοτικό διαμέρισμα Σιταγρών.

Κεντρικός στόχος των δράσεων αυτών είναι η δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις. Για φέτος το σύνθημα είναι: «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» προτείνεται στις σχολικές μονάδες να υλοποιήσουν εντός του σχολικού ωραρίου τις παρακάτω αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά):

(α) αερόβιες κινητικές δραστηριότητες δίνοντας έμφαση στο γρήγορο βάδην, καθώς επίσης και τρέξιμο, σκυταλοδρομία, ποδηλασία, σχοινάκι, χορός κ.ά..

(β) ομαδικά -ατομικά αθλήματα, καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, χειροσφαίριση, πετοσφαίριση, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση κ.ά. (με δυνατότητα δημιουργίας και μικτών ομάδων).

Οι μαθητές θα μεταβούν στους Σιταγρούς με λεωφορεία του ΚΤΕΛ Δράμας. Αναχώρηση από το σχολείο στις 8.15 και επιστροφή στις 13.15. Όσοι από τους μαθητές δεν έχουν προσκομίσει το ΑΔΥΜ και την Υπεύθυνη Δήλωση για τη συμμετοχή τους δε θα μπορούν να συμμετέχουν στις δράσεις.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος

Διδασκόντων του Σχολείου