Καλό Καλοκαίρι 2021

Αγαπητοί γονείς, συνάδελφοι εκπαιδευτικοί, αγαπημένα μας παιδιά

Η φετινή σχολική χρονιά ήταν πολύ διαφορετική από τις προηγούμενες. Η πανδημία του covid-19 μας ανάγκασε όλους να κρατάμε αποστάσεις, να φοράμε μάσκες, να αλλάξουμε τις συνήθειές μας, να αλλάξουμε τον τρόπο που επικοινωνούμε μεταξύ μας.

Μια χρονιά, που για τέσσερις περίπου μήνες το σχολείο μας παρέμεινε κλειστό και τα μαθήματα μεταφέρθηκαν στις ηλεκτρονικές πλατφόρμες της webex και της eclass. Για μέρες ολόκληρες, εκπαιδευτικοί, παιδιά και γονείς «παλεύαμε» διαδικτυακά, ώστε να κρατήσουμε ζωντανή τη διδακτική πράξη.

Τα δια ζώσης μαθήματα, από τη μέρα του Αγιασμού ως τη λήξη των μαθημάτων, γίνονταν με μια σειρά από μέτρα που μας περιόριζαν. Διαφορετικές ώρες προσέλευσης και αποχώρησης, διαφορετικές ώρες διαλειμμάτων, διαφορετικοί χώροι στην αυλή και.. αυτές οι μάσκες… παντού μέσα και έξω από το σχολείο, μάσκες! Μάσκες που έκρυψαν τα πρόσωπά μας, μάσκες που έκρυψαν το χαμόγελό μας!

Υποδεχτήκαμε τον Σεπτέμβρη τα παιδιά της Α΄ τάξης χωρίς να μπορούμε να τα αγκαλιάσουμε, χωρίς να δούνε το χαμόγελό μας, χωρίς να δούμε τα πρόσωπα τους. Αποχαιρετάμε τώρα τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης, χωρίς να τα αγκαλιάσουμε, χωρίς να χαμογελάσουμε, χωρίς να δούμε τα πρόσωπά τους.

Αγαπητοί γονείς, συνάδελφοι, αγαπητά μου παιδιά ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά και το γνωρίζουμε όλοι, γιατί τη ζήσαμε όλοι.

Θα ήθελα να πω στα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης ότι θα μας λείψουν οι «αταξίες» τους, τα γέλια και οι φωνές τους. Αλλά να ξέρουν ότι το ταξίδι τώρα ξεκινά.. εμείς δώσαμε τις βάσεις για τον ουρανό.. αυτά απλά θα πρέπει να πιστέψουν στη δύναμη του μυαλού τους και μια μέρα θα τον φτάσουν..

Με το καλό στο νέο τους ξεκίνημα, με το καλό στο νέο τους σχολείο! Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στους συναδέλφους μου εκπαιδευτικούς, που ανταποκρίθηκαν στο παιδαγωγικό τους έργο, αλλά και στις πολύ δύσκολες συνθήκες που δημιούργησαν τα μέτρα κατά της εξάπλωσης του covid-19 στο σχολείο. Η προσπάθεια που κατέβαλαν με κάνει να νιώθω πολύ περήφανος για την φετινή ομάδα των εκπαιδευτικών του σχολείου.

Κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς των παιδιών. Τόσο στον επίσημο Σύλλογο Γονέων που όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ήταν πάντα δίπλα μας, όσο και σε όλους τους γονείς για την κατανόηση και τη συνεργασία που είχαμε ώστε να τελειώσει η πολύ δύσκολη φετινή χρονιά.

Αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί γονείς, αγαπημένα μας παιδιά

Καλό Καλοκαίρι! Καλή ξεκούραση! Δύναμη και Υγεία σε όλους και σε όλες.

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη!

Βενέτης Στάικογλου