Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στα σχολεία

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στα σχολεία. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για την υλοποίηση δράσεων με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των παιδιών πάνω σε θέματα σχετικά με τη σχολική βία.

Το Υπουργείο Παιδείας με σχετικό έγγραφό του  Αρ. Πρωτ. : 32128/ΓΔ4/28-02-2019 καλεί τις σχολικές μονάδες της χώρας να αφιερώσουν χρόνο, από τη Δευτέρα 4 Μαρτίου έως την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019, με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου εφαρμόζοντας τις οδηγίες της παραπάνω εγκυκλίου, κατά την 18η συνεδρίασή του αποφάσισε τη συμμετοχή των μαθητών/τριων της Γ’ και Δ’ τάξης σε δράσεις που θα γίνουν την Πέμπτη 7 Μαρτίου στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας στα πλαίσια του Φεστιβάλ κατά της σχολικής βίας που διοργανώνεται στους χώρους του. Οι μαθητές του Σχολείου μας θα παρουσιάσουν τραγούδια, χορούς και θα πάρουν μέρος σε δράσεις μαζί με τα παιδιά του 1ου Δημοτικού Σχολείου.

Ο διευθυντής του σχολείου