Επιμορφωτικές – Ενημερωτικές Συναντήσεις Γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Σχολείου μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα αποτελέσματα που προέκυψαν από την επεξεργασία των  ερωτηματολογίων  τα οποία συμπληρώσατε και αφορούσαν θέματα για τα οποία θα θέλατε να σχεδιαστούν και να προγραμματιστούν ενημερωτικές συναντήσεις γονέων με ειδικούς επιστήμονες.

Συμπληρώθηκαν 71 ερωτηματολόγια συνολικά.

Τα 10 θέματα που έχουν τις περισσότερες επιλογές κατά σειρά είναι τα εξής:

1. Χρήση Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών – Ασφάλεια στο διαδίκτυο (35 επιλογές)
  2. Ενδοσχολική Βία (29 επιλογές)
  3. Παροχή Πρώτων βοηθειών (27 επιλογές)
  4. Αναπτυξιακή πορεία, εξέλιξη και διαπαιδαγώγηση των παιδιών (24 επιλογές)
  5. Επικοινωνία – Διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών στο σχολείο (23 επιλογές)
  6. Προετοιμασία – Μελέτη: Βοηθώντας τα παιδιά στη μελέτη των μαθημάτων (21 επιλογές)
  7. Ενδυνάμωση του ρόλου των γονέων – Βελτίωση επικοινωνίας γονέων μαθητών (20 επιλογές)
  8. Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών (19 επιλογές)
  9. Θέματα διατροφής (16 επιλογές)
  10. Μαθησιακές δυσκολίες (14 επιλογές)

Με βάση τις παραπάνω επιλογές σας, θα προγραμματιστούν για τη σχολική χρονιά που διανύουμε (2018-19) αλλά και την επόμενη (2019-2020) επιμορφωτικές απογευματινές συναντήσεις στο χώρο του Σχολείου μας. Ως εισηγητές, θα φροντίσουμε, να έχουμε ειδικούς επιστήμονες, καλούς γνώστες των θεμάτων.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας και σας παρακαλούμε να στηρίξετε με την παρουσία σας τις συναντήσεις που θα γίνουν.