Βράβευση Διαγωνισμού

Αγαπητοί γονείς και αγαπημένα μας παιδιά,

με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης (Γ’ τάξη κατά το σχολικό έτος 2019-20) του σχολείου μας με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Ράιδας Πετσάνη, πήραν το 1ο βραβείο στην κατηγορία «Διήγημα», τίτλος του διηγήματος «Δύο πατρίδες μια καρδιά», στον 4ο διαγωνισμό για τον «Πόντο» με τίτλο «Ποντιακός Ελληνισμός: Μνήμες και όνειρα, Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον».

Ο διαγωνισμός αυτός συγκεντρώνει κάθε φορά πλήθος σχολείων όχι μόνο από την Ελλάδα, αλλά και από όλον τον κόσμο. Στον 4ο κατά σειρά διαγωνισμό για την σχολική χρονιά 2019-2020, συμμετείχαν 151 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής, από την Ελλάδα, την Κύπρο, τη Γερμανία, την Αλβανία, την Αυστραλία και τη Μεγάλη Βρετανία.

Τα μέλη της επιτροπής αξιολόγησαν 1.140 μαθητικές δημιουργίες και επέλεξαν τις καλύτερες σε κάθε κατηγορία.

Κάθε έργο αξιολογήθηκε ως προς τη συνάφειά του με το θέμα του διαγωνισμού, την αρτιότητά του, τα μηνύματα, την πρωτοτυπία και την ποιότητά του. Επίσης, ελήφθη υπόψη ο βαθμός συμμετοχής των μαθητών – σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Επιτροπή, περίπου 9.000 μαθητές και 360 εκπαιδευτικοί διεκδίκησαν τη διάκριση.

Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο χαρούμενοι και πόσο υπερήφανοι αισθανόμαστε για την μεγάλη επιτυχία των παιδιών μας. Ως διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Ξηροποτάμου συγχαίρω θερμά τους μαθητές του τμήματος, τους γονείς τους και την εκπαιδευτικό, που με τη διάκρισή τους αυτή μας έκαναν χαρούμενους και υπερήφανους και απέφεραν μια ακόμη τιμητική διάκριση στη σχολική μας μονάδα.

Βενέτης Στάικογλου

Διακρίσεις του Δημοτικού Σχολείου Ξηροποτάμου στους προηγούμενους Παγκόσμιους Διαγωνισμούς:

Το 2017-18 1ο Βραβείο στον Διαγωνισμό της Κύπρου (Παραμύθι) Γ2 Τμήμα

Το 2018-19 1ο Βραβείο στον Διαγωνισμό της Κύπρου (Διήγημα) Δ2 Τμήμα