Απολογισμός Δράσεων Διδακτικού έτους 2020-21

Εκπαιδευτικές Δράσεις και Διαγωνισμοί 2020-21.

Οι Δράσεις που προγραμματίστηκαν και τελικά υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2020-21 ήταν περιορισμένες λόγω του covid-19. Οι σημαντικότερες από αυτές είναι οι παρακάτω:

(1) Δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας. Συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου.

(2) Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου, με δράσεις κατά τμήμα/τάξη μέσα σε κάθε αίθουσα. Συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου.

(3) Συμμετοχή στον Διαγωνισμός της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας. Συμμετείχαν μαθητές από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη.

(4) Συμμετοχή στον Διαγωνισμός της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών. Συμμετείχαν μαθητές από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη.

(5) Συμμετοχή στον Διαγωνισμός Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια. Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης.

(6) Συμμετοχή στο Πρόγραμμα του ΚΠΕ Παρανεστίου με τίτλο: «Ζώα της Παρανέστιας Γης». Συμμετείχαν οι μαθητές των Δ’, Ε1, Ε2 τμημάτων/τάξεων.

(7) Συμμετοχή στο Πρόγραμμα του ΚΠΕ Παρανεστίου με τίτλο: «Μαθαίνω για την ανακύκλωση». Συμμετείχαν οι μαθητές της Γ’ τάξης.

(8) Συμμετοχή στο Πρόγραμμα του ΚΠΕ Παρανεστίου με τίτλο: «Η ζωή των μελισσών». Συμμετείχαν οι μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων.

(9) Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος. Συμμετοχή σε Δράσεις του ΚΠΕ Παρανεστίου με τους μαθητές/τριες της Α τάξης.

(10) Συμμετοχή σε Πρόγραμμα του ΚΠΕ Βιστωνίδας με θέμα την κλιματική αλλαγή. Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες των Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2 τμημάτων με τους/τις δασκάλους/δασκάλες των τμημάτων.

(11) Εορτασμός της 25ης Μαρτίου, με δράσεις κατά τμήμα/τάξη μέσα σε κάθε «ηλεκτρονική αίθουσα» της Webex. Συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου.

(12) Γιορτή για τα Χριστούγεννα με δράσεις κατά τμήμα/τάξη μέσα σε κάθε «ηλεκτρονική αίθουσα» της Webex. Συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου.

(13) Συμμετοχή στο 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής. Συμμετείχαν μαθητές/τριες από την Δ’, Ε’ και ΣΤ τάξη.

(14) Συμμετοχή μαθητών/μαθητριών στο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821 που διοργάνωσε ο Δήμος Ύδρας. Συμμετείχαν μαθητές/τριες από την Ε’ και ΣΤ τάξη.

(15) Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμΕΑ. κατά τμήμα/τάξη μέσα σε κάθε «ηλεκτρονική αίθουσα» της Webex. Συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου.

(16) Έκδοση Σχολικής Εφημερίδας με θέμα τα 200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821. Συμμετείχαν μαθητές από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη.

(16) Δράσεις μεταξύ της Α’ τάξης του Δ.Σ. Ξηροποτάμου και της Β’ τάξης του Δ.Σ. Νικήσιανης Καβάλας προκειμένου να αναπτυχθεί σχέση/πνεύμα συνεργασίας μεταξύ των μαθητών διαφορετικών σχολείων και να ανοίξει ένας δίαυλος επικοινωνίας. .

(α) Κοινή γιορτή για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση(με τραγούδια και ένα θεατρικό με τη συμμετοχή των μαθητών και των 2 τάξεων.

(β) Ανταλλαγή γραμμάτων για καλύτερη γνωριμία μεταξύ των μαθητών των 2 τάξεων (γραφή γράμματος από κάθε μαθητή)

(γ) Κοινή καλοκαιρινή γιορτή για να ευχηθούμε καλό καλοκαίρι και να λήξει με ένα χαρούμενο τρόπο αυτή η συνεργασία (τραγούδια και μικρά θεατρικά και από τις 2 τάξεις).

(17) Απογευματινή Επιμορφωτική Συνάντηση για εκπαιδευτικούς και γονείς με θέμα: «Ενσυναίσθηση – Η ικανότητα να συνυπάρχουμε θετικά με τους άλλους ». Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 23 Μαρτίου 2021 και οργανώθηκε από την κοινωνική λειτουργό του σχολείου κ. Μαρία Σαραντίδου, σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Προσοτσάνης και την Ψυχολόγο-Κοινωνική Λειτουργό, υποψήφια διδάκτορα του Δ.Π.Θ κ. Ελευθερία Κοκκίνη.