Πρόγραμμα 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί γονείς & αγαπημένα μας παιδιά

Ο Σύλλογος Διδασκόντων κατά την 9η συνεδρίαση του (20-10-2022) λαμβάνοντας υπόψη τα όσα προβλέπονται στο Π.Δ.79/2017 και τη σχετική με το θέμα εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ προχώρησε στην τροποποίηση του Εβδομαδιαίου Ωρολογίου Προγράμματος λόγω του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου και στον προγραμματισμό εκδηλώσεων.

Έτσι λοιπόν την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 (παραμονή της εθνικής εορτής) τα παιδιά θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά στις 08.15. Μετά την προσευχή θα γίνει η παράδοση της σημαίας στην σημαιοφόρο και θα περάσουν στις τάξεις. Μέσα στην τάξη τους (κάθε τάξη χωριστά) θα κάνουν τη γιορτή που έχουν ετοιμάσει. Εξαιρούνται οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης που θα κάνουν τη γιορτή τους στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Τη γιορτή αυτή μπορούν να προσέλθουν (στις 08.30) και να παρακολουθήσουν οι γονείς των παιδιών της Γ’ τάξης.

Κάθε φορά μία ή δύο τάξεις θα κάνουν τη γιορτή τους στη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων  (Χριστούγεννα, 25η Μαρτίου, Πολυτεχνείο) και θα είναι καλεσμένοι και οι γονείς των μαθητών της τάξης εκείνης.  Τα παιδιά θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις 09.30. Το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022. Οι μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης μαζί με τους παραστάτες και τη σημαιοφόρο θα προσέλθουν στο σχολείο στις 08.50 και με τη συνοδεία εκπαιδευτικών θα παραβρεθούν στη Θεία Λειτουργία.  Τα παιδιά των Α, Β, Γ, Δ, Ε τάξεων θα έρθουν στο σχολείο στις 09.30 απ’ όπου με τη συνοδεία εκπαιδευτικών θα κατευθυνθούν στον χώρο της παρέλασης.  Η παρέλαση θα ξεκινήσει στις 10.00 και θα ακολουθήσουν η επιμνημόσυνη δέηση, ομιλία, ποιήματα και χοροί στην πλατεία του χωριού.